Polska Szkoła Sobotnia w Leicester

Wszystko zaczęło się w roku 1954, kiedy to została założona Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych. Choć było mnóstwo trudności związanych z jej otwarciem, dzięki determinacji Zarządu Koła SPK, udało się. Oczywiście szkoła borykała się z wieloma problemami. Doszło nawet do podzielenia jej na dwie odrębne placówki, które jednak w roku 1976 połączyły się. Tak zostało do dziś.

Obecnie do szkoły uczęszcza ponad osiemdziesięcioro uczniów. Najmłodsi mają zaledwie po kilka lat, najstarsi zaś przygotowują się do matury (A-level) i GCSE. Wszyscy uczestniczą w zajęciach, których głównym celem jest przybliżenie polskiej kultury i tradycji oraz oczywiście historii naszego narodu. Z tego też względu organizowane są akademie upamiętniające znamienne wydarzenia – rocznicę uchwalenia Konstytucji oraz Święto Niepodległości, w których uczniowie biorą aktywny udział. Daje im to możliwość zapoznania się z przeszłością, wzbogaca świadomość społeczną, wzmaga poczucie przynależności. Przede wszystkim jednak wszyscy uczęszczający na sobotnie zajęcia, mają możliwość kontaktu z rówieśnikami i co najważniejsze – z językiem polskim. Ma to duże znaczenie, gdyż w dzisiejszych czasach biegła znajomość dwóch języków jest przydatna, o czym wiedzą dotychczasowi absolwenci naszej szkoły, którzy znajomość języka polskiego wykorzystują w swoich zajęciach zawodowych.

{gallery}polskaszkola1{/gallery}

W szkole jest oczywiście czas na zabawę – są zajęcia muzyczne, a młodsze klasy mają możliwość wykazania się na zajęciach plastycznych. Organizowane są Mikołajki, które szczególnie dla młodszych uczniów są wielkim przeżyciem, Dzień Dziecka. Tak więc szkoła daje uczniom możliwość aktywnego spędzenia sobotniego przedpołudnia (zajęcia trwają od 9.15 do 12.45). Grono nauczycielskie stara się, aby czas spędzony na zajęciach przynosił pożytek, ale również rozrywkę.

Choć jest to dodatkowy dzień szkolny dla uczniów, korzyści wynikające z uczęszczania na lekcje w Polskiej Szkole są wymierne i na pewno czas ten, nie jest czasem straconym.

W przyszłości chcielibyśmy zachęcić naszych uczniów do brania udziału w licznych konkursach organizowanych przez różne ośrodki polonijne w Anglii oraz instytucje w Polsce. Chcielibyśmy również nawiązać ścisłą współpracę z rodzicami, którzy najlepiej znają zainteresowania oraz potrzeby ich dzieci i zawsze są bardzo dobrymi współorganizatorami.

{gallery}polskaszkola2{/gallery}

Jeżeli macie Państwo pomysły i chcielibyście czynnie uczestniczyć w życiu szkoły, serdecznie zapraszamy do współpracy. Prosimy śledzić informacje na tej stronie, gdyż tu będziemy zamieszczać wszystkie nowinki szkolne.

ZAPISY DO POLSKIEJ SZKOŁY W LEICESTER

Kontakt: jp2polskaszkola@gmail.com
www.sobotnaszkola.org

Małgorzata Wiśniewska

(Fotografie zamieszczone na stronie zostały nadesłane przez Polską Szkołę Sobotnią w Leicester i opublikowane za zgodą rodziców. Jakiekolwiek wykorzystanie zdjęć bez zgody Polskiej Szkoły Sobotniej w Leicester jest surowo wzbronione.)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.